Az egyik legtöbbet használt program a gépemen az Apple Mail program; egyszerű kezelhetősége, letisztult, feladatorientált felülete miatt nagyon szeretem. A Leopard megjelenésével a Mail is frissült, belekerült nagy örömömre egy RSS olvasó is, ezáltal végre megszabadulhatok a külön RSS olvasómtól, és a Mail kezeli majd a feed-jeimet! Ki is próbáltam, kiválasztottam találomra egy feed-et, bepötyögtem a címét, minden működik szépen. A kezdeti lelkesedésem azonban hamar alábbhagyott…
Mivel rengeteg blog és honlap RSS feed-jére vagyok feliratkozva, egyben exportáltam az összes feed-emet OPML (Outline Processor Markup Language) formátumban, ami az RSS olvasók szabványos exportformátuma. Azonban a Mail-ben hiába kerestem az OPML importálás funkciót, nem találtam sehol. Szinte minden RSS-olvasó támogatja ezt a formátumot, amit exportálásra, importálásra használhatunk, hogy ne kelljen egyenként bepötyögni a címeket, ha mondjuk költözködünk, vagy más olvasóba szeretnénk áttenni jelenlegi feed-jeinket. Az idők során már rengeteg RSS-t kezelt az olvasóm, a Vienna. (Mellesleg szerintem ez a jelenleg legjobb olvasó mac-re, nagyon sokat kipróbáltam már, de egyik sem volt ilyen jó. Meg nem mellesleg ingyenes is.) Mivel nem szerettem volna egyenként átmásolni a feliratkozott RSS feed-jeimet, ezért valami megoldás után kutattam, amivel egyben át lehetne emelni az összes feed-et (bocsánat, nem tudok rá jobb szót…). Végül megtaláltam a megoldást. Ugyan nem a legegyszerűbb, de működik. Akit még mindig érdekel, bátran olvasson tovább!
Kezdésként exportáljuk RSS olvasónkból a feed-eket OPML formátumban. Erre a fájlra csak ideiglenesen lesz szükség, tegyük mondjuk ki az asztalra.
Az RSS feed-ek átemelésére segítségül kell hívnunk még két programot: egyikük a Firefox, a másik pedig a Safari. Rövien, hogy mit is fogunk csinálni:
- Egy kiterjesztés letöltése a Firefox-hoz és az OPML fájlunk importálása a könyvjelzők közé
- Könyvjelzők átköltöztetése a Safari-ba
- RSS feed-ek áttevése Safariból a Mail-be
Ennyi az egész! Lássuk, hogy és mit!
Töltsük le a Sage nevű kiterjesztést a Firefox-hoz innen. Ez egy beépített RSS olvasó a Firefox-hoz, amivel importáljuk az OPML fájlunkat! Magát a beépített klienst az Eszközök > Sage menüpont alatt érhetjük el és a böngésző oldalában egy panelként jelenik meg. Itt a panel tetején lévő Eszközök gombra kattintva keressünk egy OPML export/import opciót. Innentől magától értetődő a dolog: Importálást válasszunk, kikeressük a fájlunkat és ezzel meg is jelenik Firefox-ban az össze RSS feed-ünk. Ezzel végeztünk is, nyissuk meg a Safari-t!
Safari-ban menjünk a File > Import bookmarks menüpontra, és navigáljunk el a következő mappába:
/Users/NÉV/Library/Application Support/Firefox/Profiles/xxrandomxx.default/
és keressük meg a bookmarks.html nevű fájlt. Ez a fájl tartalmazza az összes Firefox-beli könyvjelzőnket és most már a Sage által importált RSS feed-eket is. Miután a Safariba sikerrel importáltuk a bookmarks.html fájlunkat, egy új mappában megjelenik az összes könyvjelzőnk a Könyvjelző-kezelőben, vagy hogynevezzem. Eddig minden szép és jó, viszont az RSS feed-eket is honlapcímekként kezeli, így még mindig nem tudjuk áttenni a Mail-be őket. Ehhez keressük ki a Sage által készített mappát a könyvjelzők között, jobb-klikk rá majd mondjuk azt, hogy “Open in Tabs”. Ezzel a Safari megpróbálja az összeses megnyitni honlapként, de időközben rá fog ő is jönni, hogy jé, ezek nem is honlapok, hanem RSS feed-ek! Na ennek mi is örülünk, miután mindet megnyitotta, ki is léphetünk a Safari-ból, és következhet az utolsó lépés!
Nyissuk meg a Mail-t és válasszuk a File > Add RSS feeds… menüpontot! Ekkor ne azt az opciót válasszuk, hogy URL-t adunk meg, hanem az importálást Safariból. Ha eddig mindent jól csináltunk, egy külön mappában megjelennek RSS feed-jeink, ezután a szükségeseket kipipálva már gyorsan importálhatjuk is a Mail-be az RSS feed-jeinket. Ha szükséges, manuálisan csoportokba rendezhetjük (Add Mailbox…). Ezzel be is fejeztük RSS feed-jeink átköltöztetését az Apple Mail programba, és remélhetőleg nem fogjuk megbánni!
Konklúzió: Ezzel a lépéssorozattal lehet, hogy sok idő elment, de biztos kevesebb, mintha több mint 50 feed-et tettem volna át egyenként a Mail-be. Észrevétel a Mail-lel kapcsolatban: az RSS olvasó része tapasztalatom szerint kissé bug-os egyelőre. Néha lefagy és ha neki nem tetsző feed-et kap, akkor nem tudunk kilépni a programból, csak Force Quit-tel. Ilyenkor keressük meg, hogy mi okozhatja a gondot, azt töröljük, és remélhetőleg nem lesz baj. Ezért például Safari-ból való impoortáláskor ne az összeset jelöljük ki egyszerre, hanem részenként. A feed-ek mailbox-okba rendezése is néha problémás volt, remélhetőleg kijavítják a hibákat hamar. Azt is remélem, hogy az OPML importálási lehetőség is bele fog kerülni a Mail-be, enélkül nem ér sokat egy RSS olvasó.
Remélem ezzel a leírással sokaknak segíteni tudtam, kérdések jöhetnek komment formájában, köszönöm a figyelmet!
apple, import, importálás, leopard, mail, opml, rss, rss-olvasó, safari
Meglévő RSS feed-jeink importálása Apple Mail-be…
Az egyik legtöbbet használt program a gépemen az Apple Mail program; egyszerű kezelhetősége, letisztult, feladatorientált felülete miatt nagyon szeretem. A Leopard megjelenésével a Mail is frissült, belekerült nagy örömömre egy RSS olvas…
Ez nagyon klassz kis leiras. Minden elismeresem. Meg nem vagyok leo felhasznalo, de elso dolgom nekem is ez lesz. Nekem viszont van vmi pluginem. Vagy a Saft vagy a Sand ami a firefoxhoz lehetove teszi a pluginek importalasat firefoxos izelgetes nelkul. Sajna nemtom melyik! 🙁
A leiras viszont profi! Meg1szer gratula!
Köszi 😉 Érdekel majd a te megoldásod is, ha eszedbe jut, szólj!